Обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна, заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 19 квітня 2005 р. № 409) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, присуджується за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва (живопис, графіка, скульптура, монументальне, театрально-декораційне), які б утверджували національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності, були виконані на високому професійному рівні та здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області та за її межами;
за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини, пропаганду та утвердження досягнень художників нашого краю; за вагомий внесок у справу розбудови мистецької освіти, створення оригінальних мистецько-освітніх навчальних програм та їх впровадження у навчальних закладах області. Премія встановлюється у трьох номінаціях: „національна традиція", „новітні спрямування", „мистецтвознавство та історія мистецтв".
   Щороку 8 грудня, в день народження О.О.Осмьоркіна, в приміщенні меморіального музею художника переможцям присвоюється звання „Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна", вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, нагрудний знак лауреата премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації - скульптура „Степовий орел".
   Претендентами на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у 2012 році згідно з рішенням журі від 2 листопада 2012 року були визначені:
  

   у номінації "національна традиція"
     НІКОЛЕНКО Степан Федорович (1941 р.н.) - живописець, закінчив Краснодарський державний педагогічний інститут, художньо-графічний факультет (1968 р.), викладач Олександрійського училища культури, за творчий доробок останніх років.
     ПУНГІНА Ольга Анатоліївна (1968 р.н.) - член Національної Спілки художників України (2000р.), закінчила Одеське художнє училище ім. М.Б.Грекова, живописне відділення (1989 р.), та Українську академію друкарства за спеціальністю "художник-графік з художньо-технічного оформлення друкованих видань" (1994 р.), викладач мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, за творчий доробок останніх років.

   у номінації "новітні спрямування"
     ЖУРАВЕЛЬ (НАДЄЖДІНА) Оксана Михайлівна (1971 р.н.) - член Національної Спілки художників України (2000р.), закінчила Дніпропетровське державне художнє училище ім. Є.В.Вучетича, художньо-оформлювальне відділення (1995р.) та Національну Академію образотворчого мистецтва і архітектури України за спеціальністю "образотворче та декоративно-прикладне мистецтво" (2003р.), за творчий доробок останніх років.

   у номінації "мистецтвознавство та історія мистецтв"
     БАБЕНКО Леонід Вікторович (1957 р.н.) - кандидат педагогічних наук, професор кафедри хореографічних дисциплін, образотворчого мистецтва та дизайну мистецького факультету, декан мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, закінчив Одеський державний педагогічний інститут ім. К.Д.Ушинського, художньо-графічний факультет (1984 р.), за створення підручника "Українське образотворче мистецтво", видання "Художньо-графічне відділення" та "Мистецький факультет".
     ФРЕНЧКО Людмила Іванівна (1949 р.н.) - викладач-методист Кіровоградського музичного училища, журналіст газети "Ведомости-плюс", закінчила Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка, філологічний факультет (1973 р.), за серію публікацій в пресі та створення відеопроекту "Світ у чуттєвих образах (Минуле та сучасне образотворчого мистецтва Кіровоградщини)".

   В залах музею презентується виставка кращих живописних творів С.Ф.Ніколенка та О.М.Журавель (Надєждіної), графічних доробків О.А.Пунгіної, які яскраво відображають творчий почерк кожного художника. Мистецтвознавчі праці Л.В.Бабенка та Л.І.Френчко представлені друкованими виданнями.