Обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна, заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 19 квітня 2005 р. №409) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, присуджується:
    за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва (живопис, графіка, скульптура, монументальне, театрально-декораційне), які б утверджували національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності, були виконані на високому професійному рівні та здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області та за її межами;
    за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини, пропаганду та утвердження досягнень художників нашого краю;
    за вагомий внесок у справу розбудови мистецької освіти, створення оригінальних мистецько-освітніх навчальних програм та їх впровадження у навчальних закладах області.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування», «мистецтвознавство та історія мистецтв».
    Щороку 8 грудня, в день народження О.О.Осмьоркіна, в приміщенні меморіального музею художника переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, нагрудний знак лауреата премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».
    Претендентами на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у 2019 році згідно з рішенням журі від 4 листопада 2019 року визначені:

у номінації «національна традиція»

    КРАВЧЕНКО Анатолій Григорович (1956 р.н.), м. Одеса - заслужений художник України, член Національної Спілки художників України (1992), графік, заступник голови правління Одеської обласної організації Національної Спілки художників України, закінчив Одеське державне художнє училище ім. М.Б.Грекова (1975) за спеціальністю «викладання креслення та малювання», та Український поліграфічний інститут ім. І.Федорова, нині Українська академія друкарства, м. Львів, (1991) за спеціальністю «графіка», учасник всеукраїнських, міжнародних та зарубіжних художніх виставок, член оргкомітету Всеукраїнської та Міжнародної виставки «Море акварелі» – за оригінальні творчі доробки останніх років із серій: «Кіровоградщина», «Кіровоград», «Кропивницький» та «Моя Україна», які виконані на високому професійному рівні, утверджують національну традицію та основи класичного мистецтва, пропагують Кіровоградщину в сучасному українському та світовому образотворчому мистецтві. Кандидатура висунута на здобуття премії художньо-меморіальним музеєм О.О.Осмьоркіна.

    СОЛОВЙОВА Наталія Геннадіївна (1987 р.н.), м. Кропивницький – художниця, архітектор, закінчила Кіровоградський інститут регіонального управління і економіки, художньо-технічний факультет (2008) та Київський національний університет будівництва і архітектури, архітектурний факультет (2012) - за серії графічних творів «Двері старого Єлисаветграда» (2017) та «Башти та шпилі старого Єлисаветграда» (2018) із циклу «Архітектура Старого Єлисаветграда». Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградським обласним художнім музеєм.

у номінації «новітні спрямування»

    ЛАГНО Федір Федорович (1956 р.н.), смт. Олександрівка Кіровоградської області - член Національної Спілки художників України (1992), живописець, графік, лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації “новітні спрямування” (2011),закінчив Харківський державний художньо-промисловий інститут, нині Харківська державна академія дизайну і мистецтв (1983), учасник всеукраїнських та міжнародних художніх виставок - за ілюстрації до серії дитячих книжок Петра Мельника «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії» (2016), «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» (2017), «Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ» (2019) видавництва ТОВ «Імекс-ЛТД» (Кропивницький). Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградською обласною організацією Національної Спілки художників України.

у номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв»
    АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ: НАДЄЖДІН Андрій Михайлович
(заслужений художник України, провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна), ДЕМЧУК Ігор Миколайович (заслужений журналіст України, спеціальний кореспондент газети «Народне слово»), САМИЛЯК Тамара Сергіївна (директор видавництва ТОВ «Імекс-ЛТД»), м. Кропивницький - за створення художнього видання - Фотоальбом. «Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох. Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука». Автор-упорядник – Андрій Надєждін. Фото – Ігор Демчук. Головний редактор – Тамара Самиляк. - Кропивницький: «Імекс-ЛТД», 2018. – 72 с. : іл. - текст укр. та англ. мовами, яке презентує Кропивницький у кольорових художніх фотографіях з мистецтвознавчою характеристикою пам’яток історії, архітектури та містобудування історичного центру міста, демонструючи переємність архітектурної мови від часів заснування міста до сучасності як нерозривну історію побудови цілісного урбаністичного середовища, відтворюючи життя його мешканців, зацікавлюючи широкий загал до вивчення свого минулого. Кандидатура висунута на здобуття премії художньо-меморіальним музеєм О.О.Осмьоркіна.

    АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ Кіровоградського обласного художнього музею: ОСІПОВА Ганна Володимирівна (заступник директора з наукової роботи), ШАПОВАЛ Ольга Віталіївна (зберігач фондів І категорії) та НЕСТРОЙНА Леся Петрівна (науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи) - за створення друкованого проекту – набору поштових листівок «Шевченкіана з фондів Кіровоградського обласного художнього музею» до 205-ої річниці від дня народження Кобзаря (2019). Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградським обласним художнім музеєм.

    СОЛОВЙОВА Наталія Геннадіївна (1987 р.н.), м. Кропивницький – художниця, закінчила Кіровоградський інститут регіонального управління і економіки, художньо-технічний факультет (2008) та Київський національний університет будівництва і архітектури, архітектурний факультет (2012) - за створення наборів поштових листівок «Двері старого Єлисаветграда» (2017), «Башти та шпилі старого Єлисаветграда» (2018) із циклу «Архітектура Старого Єлисаветграда». Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградським обласним художнім музеєм.
   

    В залах музею представлена експозиція графічних творів заслуженого художника України А.Г.Кравченка та художниці Н.Г.Соловйової, кольорові репродукції доробків члена НСХУ Ф.Ф.Лагна, які яскраво відображають творчий почерк кожного митця. Мистецтвознавчі доробки представлені друкованими виданнями.