Обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 31 травня 2002р. № 36) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, Кіровоградського обласного відділення Українського геральдичного товариства, Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «архітектура», «геральдика та вексилологія», «декоративно-прикладне мистецтво» і присуджується:
    у номінації «архітектура» - за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність тощо;
    у номінації «геральдика та вексилологія» - за реалізовані проекти: символіки територіальних громад області (герби, прапори, логотипи, відзнаки різних рівнів тощо); відновлення історичної символіки області (за умови практичного застосування територіальними громадами області); символіки, яка застосована на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, має значну історично-художню цінність тощо;
    у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» - за твори з килимарства та текстилю, об’ємно-просторові композиції з металу, дерева, глини, каменю, скла тощо, які використовуються на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, мають значну історично-художню цінність тощо.     Щорічно, 1 липня, у День архітектури України переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії.

Перелік об’єктів (творів), які висуваються на здобуття
обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології
і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у 2016 році

у номінації «архітектура»
    Будівництво православного храму і благоустрій території парку ім. Крючкова по вул. Ленінградській в м. Кіровограді. Автор проекту: Дрофа Ірина Олексіївна – член Національної Спілки архітекторів України, головний архітектор проекту, головний архітектор проектів ПП «СервісІнвест».

у номінації «геральдика та вексилологія»

    Символіка села Крупське Кіровоградського району Кіровоградської області. Автор: Філімонов Володимир Сергійович – член Українського геральдичного товариства, художник комунального підприємства «Довіра» Кіровоградської районної ради.
    Символіка села Цвітне Олександрівського району Кіровоградської області. Автор: Білошапка Василь Вікторович – член Українського геральдичного товариства, директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Кіровоградської області.

у номінації «декоративно-прикладне мистецтво»

    Творчі доробки в техніках декоративного розпису, витинанки, батика, набійки, які відображають історичні традиції українського народного розпису та впроваджують елементи настінної орнаментики Кіровоградщини в сучасне декоративно-прикладне мистецтво. Автор: Гарбузенко Лариса Володимирівна – член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, старший викладач кафедри хореографічних дисциплін, образотворчого мистецтва та дизайну художньо-графічного відділення мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.
    Мистецький проект-садиба «Вишивана хата», який представляє рушники, вишиті на домотканому полотні, які зберігають зразки орнаменту і кольорової гами декількох поколінь вишивальниць Кіровоградського регіону та центральної України. Автор: Айвазовська Раїса Олексіївна – голова Знам’янської асоціації майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, вишивальниця, збирачка і дослідниця орнаменталістики українських вишиваних рушників.
тнао районного совета.